świętowały Podole i Wołyń

Do Połonnego i Sławuty na obchody rocznicy odzyskania niepodległości Polski przybył konsul RP we Lwowie Marcin Ziniewicz, a także kierownictwo powiatów i miast, m.in. zastępca mera miasta Sławuta, Edward Sabiński. W przeddzień święta w kościele św. Doroty w Sławucie oraz w kościele franciszkańskim św. Anny w Połonnem zostały odprawione uroczyste Msze św.

Uroczystości przebiegały na wypełnionych salach Szkoły Sztuk Pięknych. Odegrano hymny Polski i Ukrainy. Dla uczczenia pamięci tych, którzy polegli w różnych walkach o niepodległość Polski, zapalono świece. Zabrzmiały melodie patriotyczne.

Maria Kowalczuk, prezes Oddziału Związku Polaków na Ukrainie w Sławucie, ogłosiła wyniki konkursu rysunku dziecięcego, który zorganizowano z okazji obchodów kolejnej rocznicy niepodległoćci Polski. Zwyciężcy konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki. Prace zostały zaprezentowane w foyer Szkoły Sztuk Pięknych, gdzie się odbywały uroczystości.

Do uczestników spotkania zwrócili się dostojni goście, a także niżej podpisany. Wspomnieniami dzielili się weterani Wojska Polskiego oraz ofiary represji stalinowskich.

Przed zebranymi wystąpili uczniowie szkół Połonnego i Sławuty.Jjak w kalejdoskopie, przesuwały się burzliwe karty historii Rzeczypospolitej Polskiej. Słuchając pieśni „My pierwsza brygada”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, wierszy poetów polskich, uczestnicy spotkania przenieśli się w te odległe lata. Jak zawsze, brzmiał polonez Michała Kleofasa Ogińskiego, tańczono mazura, krakowiaka.

W szkole nr 13 w Kamieńcu Podolskim nauka języka polskiego trwa od ponad 10 lat. Na uroczystości, które odbywały się tu, przybył Konsul Generalny RP we Lwowie Ambasador Wiesław Osuchowski, ks. bp diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski, a także przedstawiciele władz miejscowych. Gości przywitano tradycyjnym korowajem z Podola.

Do Sali szkoły wprowadzono flagi narodowe Polski i Ukrainy. W formie wierszy uczniowie opowiadali o niełatwej polskiej drodze do niepodległości. Słuchając poezji i oglądając tańce, publiczność niby się przeniosła do dalekiej i bliskiej Polski... Wspaniała była też wystawa prac plastycznych uczniów szkoły. Oprowadzając po niej, dyrektor szkoły nagłośnił, że pielęgnowanie zamiłowania do wartości artystycznych należy do zadań priorytetowych placówki.

Franciszek Miciński




Wróć do strony głównej