15. lat Polskiego Radia Lwów

 

Teresa Pakosz

Od redakcji: Proponujemy Szanownym Czytelnikom tekst, będący krótką informacją o Radiu Lwów, zawarty w okolicznościowym folderze jubileuszowym. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mogli go otrzymać w czasie uroczystości. Wydanie folderu sfinansowała Fundacja “Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Jak powstało Polskie Radio Lwów

Piętnaście lat temu, 29 października 1992 roku, po 52-letniej przerwie,we Lwowie na nowo popłynęło z radiowej fali polskie słowo. To, co wessaliśmy z mlekiem matki, kazało nam podświadomie stworzyć zręby polskiego radia we Lwowie. Tworzymy dwudziestoosobowy zespół, przygotowujący audycje w języku polskim. Nadajemy programy przez 6 godzin tygodniowo z anteny prywatnej rozgłośni ukraińskiej „Nezałeżnist” na falach 106,7 FM. Są chęci, jest idea, jest możliwość tworzenia, a co najważniejsze, są ludzie, oddani swojej pasji, ofiarni i pracowici.

Swoisty fenomen Lwowa, który od wieków był wielokulturowy, pozwolił na zaistnienie bezprecedensowych programów radiowych w języku polskim, pierwszych na Ukrainie. Czysty przypadek bądź też szczęśliwe zrządzenie losu było temu przyczyną. Właściciel prywatnej rozgłośni ukraińskiej „Lwiwska Chwyla” zaproponował emisje audycji w języku polskim. Skorzystaliśmy z tej niepowatarzalnej szansy i programy są nadawane do dziś. Są obecnie nieodłączną częścią polskiej działalności kulturotwórczej Lwowa. Wielu mieszkańców Lwowa nie wyobraża sobie, abyśmy nie istnieli.

Sytuacja obecna

Nadajemy audycje w sobotę od 9.00 do 12.00 czasu ukraińskiego. Programy dla młodzieży są nadawane od 12.00 do 13.00. Mamy stałe pozycje programu, zwane „Kalejdoskop Lwowski”, „Przegląd Kulturalny”, „Poznaj swój kraj”, „Historia Polski w odcinkach”, „Kalendarium”, „Gość programu”, „Spacerkiem po Lwowie”. Są konkursy, reportaże, naturalnie, serwis informacyjny, są czytane powieści autorów lwowskich, słuchacze mogą składać życzenia na antenie i brać udział w dyskusjach podczas audycji „Telefon na żywo.”

W niedzielę jest nadawany program religijny, który tworzą księża, siostry zakonne i grupa młodzieży.Szefem redakcji katolickiej jest ks. Marek Niedźwiedzki z Katedry Lwowskiej.

Jak pracujemy i kto nas wspomaga

Jesteśmy polonistami i historykami, matematykami i inżynierami, studentami i uczniami szkół. Staramy się udoskonalać swój warszatat dziennikarski. Wszyscy pracujemy społecznie. Naszym filarem jest działająca w Warszawie Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Marzenia o własnej rozgłośni

Od 1996 roku ukonstytuowaliśmy się jako organizacja społeczna „Polskie Towarzystwo Radiowe”, celem którego jest powołanie polskiej rozgłośni we Lwowie. Jesteśmy za to wdzięczni, serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, którym los polskiego radia we Lwowie nie jest obojętny. Obecnie przygotowujemy audycje przy ul. Rylejewa 9/6, dawna Badenich.

Kontakt ze słuchaczami

Słuchać nas można w promieniu 100 km w województwie lwowskim sw Stryju, Drohobyczu,, Samborze, żółkwi, Mościskach, Jaworowie. Polskie audycje są potrzebne – tak twierdzą słuchacze, którzy telefonują, debatują na antenie i poza nią, wypowiadając się na tematy programowe. Cieszą się z ciekawych programów, wytykają błędy i potknięcia, współtworząc z nami audycje.

Jak nas słuchać?

106,7 FM

sobota 9.00-13.00

niedziela 19.15.-21.15 - program katolicki

(czas ukraiński)

W Internecie: http://www.radio-com/eng/OnAir/onair.htm

 

Kontakt: Ukraina, Lwów, ul. Rylejewa9/6

Tel./fax: (0038032)2610820

Tel: (0038032) 2769022 Prezes Teresa Pakosz

Tel. kom.: +380676750662

www.radiolwow.org

e-mail: ptr@radiolwow.org

 

Konto „Radia Lwów”

Kredobank, Kod 22360808

Nr 26004012490, MFO 325365

Adres banku: 79017 Lwów, ul. Lewickiego, 67

 

Utrzymywanie tożsamości narodowej i krzewienie kultury polskiej – celem Polskiego Radia Lwów

 

A oto piosenka, będąca swoistym hymnem naszych Jubilatów:

Tu Radio Lwów

Tu Radio Lwów dziś wita Cię piosenką

Moc wiadomości jest dla ciebie znów

Przez cały świat przejdziesz z nami pod rękę

Bądź zawsze zdrów i słuchaj Radia Lów

 

Włącz UKF 106,7 (sto sześć, siedem dziesiątych)

Płynie melodia, za nią piosnki dwie

Sobota rano, godzina dziewiąta

Tu Radio Lwów, niech każdy o tym wie

 

W koronie miast tyś perłą jest świetlistą

Gdy nas ogarniasz cieniem starych drzew

Czdnych kościołów mkną wieże strzeliste

A z piersi się wyrywa wdzięczny śpiew

 

Tu na kamieniu powstaje gazeta

Nagle z eteru słychać „Radio Lwów”!

Jak błyskawica rodzi się poeta

I polski taniec żywo płynie znów

 

O tobie, Lwowie, dzisiaj śpiewać chcemy

Choć raz na wozie, a raz popod wóz

Póki jesteśmy, dopóki żyjemy

Kochamy ciebie, miasto wielu muz!




Wróć do strony głównej